Hírek
Hírek : Megpróbálták, búcsúztak...

Megpróbálták, búcsúztak...

Eurobarca  2006.02.02. 16:09

Bár a Barcelona játékosok minden tőlük telhetőt megtettek a Spanyol Király Kupában az elődöntőbe jutásért a Zaragoza elleni visszavágón, a jól teljesítő ellenfél, s a rémesen közreműködő Rodriguez Santiago játékvezető kiejtette a gránátvörös-kékeket. Sajnos alapvetően befolyásolta a mérkőzés végkimenetelét a bíró tevékenysége, de a Barca mivel nagyot küzdött, emelt fővel búcsúzott a kupától.

A Barcelonában Frank Rijkaard több változást is véghezvitt, s ezek közül kiemelendő, hogy ezúttal középcsatár nélkül kezdett a csapat, Messi, Giuly és Ronaldinho egyszerre volt pályán. Giuly a jobb oldalon, Ronaldinho középen, Messi pedig a baloldalon rohamozta a Zaragoza kapuját, míg mögöttük Deco és Iniesta mozgatta a csapatot. Így tehát Van Bommel kikerült a kezdőből, csakúgy, mint Sylvinho, akit Gio helyettesített. A szokatlan összeállításban viszont nem működött rosszul a Barcelona, a támadások nagy lendülettel futottak, s egyre gyakrabban került bajba a Zaragoza hátsó alakzata. Az akciók többsége a pálya közepén indult Ronaldinho vezetésével, de jól lépett be a támadásokba Messi és Deco is. Az argentin nevéhez fűződött az első igazán komoly hazai lehetőség: Messi a 8. percben csak kevéssel tévesztette el a bal sarkot, miután Ronaldinho kiválóan indította egy igen gyors támadás során. Később több szabadrúgásból is veszélyeztetett a Barcelona, s különösen Ronaldinho lövése volt közel a gólhoz. Karnyújtásnyira volt a vezetéshez a Barca, mikor Márquez fejelhetett tiszta helyzetben egy baloldali támadásvezetés után, majd a kapusról kipattanó labdát Giuly nem tudta a hálóba juttatni a kapu közvetlen közeléből.

A Zaragoza azonban résen volt, s két alkalommal is hatalmas helyzetbe kerültek a vendégek: Előbb a 28. percben Diego Milito száguldott el a baloldalon, majd beadását Dani lőtte el kapásból, de Jorquera hatalmas bravúrral védett. Nem sokkal később Ewerthon került hasonlóan nagy helyzetbe, de a Barca portása ekkor is nagyot hárított. A játékvezető viszont időközben sajnos elkezdte szerda esti ámokfutását: A már sárga lapos Gabriel Militónak ugyanis megbocsátotta a Giuly ellen elkövetett sárgát érő belépőjét, így a védő pályán maradhatott. A szurkolók szemében a Rodriguez Santiago főbűne kétségkívül Ronaldinho kiállítása volt a 38. percben. A Barcelona játékmesterét egy talppal indított belépő után küldte le a pályáról a játékvezető, mivel a szerelési kísérletet szándékosan elkövetett durvaságnak minősítette. A brazil belépője egyébként nem talált, a bíró a szándékot büntette, az viszont erősen kérdéses, hogy jól ítélte-e meg Ronaldinho szándékait.

A Barca tehát vezérét vesztette, s a hátralévő több mint egy félidőt emberhátrányban kényszerült lejátszani, de a csapat megfogyatkozva még nagyobb elszántsággal támadott tovább. Ennek pedig meglepően gyorsan lett eredménye, mert a 41. percben egy gólt ledolgozott kétgólos hátrányából a Barcelona. Deco parádés védők mögé emelését Giuly befutotta, majd középre adott, amit Messi fejelt a jobb sarokba. Szép támadás, szép gól, s remény a továbbjutásra emberhátrányban is.

A szünetben kényszerűen cserélt Frank Rijkaard, lehozta Rafael Márquezt, s egyetlen védőcseréjét, Sylvinhót állította a csapatba, így viszont Gio került a számára idegen jobb oldalra. A csapat a szünet után viszont nem állt meg, s bár Ronaldinho nélkül, de minden erejéből támadott. A támadásokat Iniesta, Deco és Messi vezette, s különösen a két utóbb említett játszott csodálatosan. Deco ismét megmutatta, hogy Ronaldinho hiányában képes igazi játékmesterré előlépni, s Messivel együtt a pálya minden területén megfordult. Sajnos azonban a játékvezetés nem változott a folytatásban sem, és Rodriguez Santiago minden lehetséges módon keresztbe tett a Barcelonának. Sárga lapos esetek sokaságát nem büntette lappal, s különösen szembetűnő volt a 47. percben Toledo által elkövetett szabálytalanság, ami szintén megtorlatlan maradt. A Zaragoza védője talppal, vitathatatlanul durván fölrúgta Van Bronckhorstot, ami annyiban hasonlított Ronaldinho belépőjére, hogy Toledo is talppal támadott, csakhogy jóval egyértelműen lábra ment, ráadásul talált is. Ehhez képest még sárga lapot sem kapott, míg Ronaldinho már talán át is öltözött...

Az 51. percben Ponzio kapott jogosan sárga lapot, majd három perccel később a tizenhatos előterében hátulról kaszálta el Decót, a nyilvánvaló újabb sárga lap, s így a kiállítás viszont érthetetlen módon elmaradt. A Barcelona játékosok érthetően már Ronaldinho kiállítását sem emésztették meg könnyen, s a szurkolókkal együtt gyakran tüntettek az egyenlőtelen elbánás miatt, kevés sikerrel. Messiék ezzel együtt nagy energiával támadtak tovább, Iniesta kapufát lőtt, de több más veszélyes helyzete is volt az emberhátrányban játszó Barcelonának.

Nem volt viszont veszélytelen a taktikailag nagyon felkészült Zaragoza. A 61. percben Diego Milito lőtt fölé egy nagyon veszélyes kontratámadás után, de a 65. percben már egyenlíteni tudott a kék-fehér csapat. Oscar cselezgetett a tizenhatos bal sarkánál, majd nagyon szép gólt csavart a hosszú fölső sarokba, ezzel alaposan megcsonkítva a Barcelona továbbjutási esélyeit. A Barca ugyan nem adta fel a harcot, de nyilvánvalóan komoly bravúrra lett volna szüksége ahhoz, hogy két gólt szerezzen emberhátrányban, egy nagyon masszívan játszó Zaragoza ellen. Messi és Deco a hátralévő időben is emberfeletti teljesítményt nyújtott, mindent megtettek a gólok érdekében, de egyre inkább érződött a létszámhátrány a csapat játékán. Frank Rijkaard kockázatot vállalt, beállította Giuly helyett Larssont, majd Gio helyett Van Bommelt, de ez is csak a párharc szépítéséhez, a hazai győzelemhez volt elég. A 92. percben Van Bommel tizenhatosról elengedett lövése megpattant egy védőn, a labda így Larsson elé pattant, a svéd pedig estében a hálóba lőtt. 2-1, ami legalább becsületgólnak megfelelt, mert újabb gólt már nem tudott szerezni a Barcelona.

Nem nagyon lehet másként megfogalmazni: Rodiguez Santiago elvezette ezt a kupamérkőzést, és sajnos oly mértékben belenyúlt a meccsbe, amit nem lehetett helyrehozni a játékosoknak. Dicséret illeti viszont mindkét csapatot. A Zaragoza nagyon jól felkészült a Barcelonából, ami már az odavágó után is nyilvánvaló volt, s nem érdemtelenül jutott a legjobb négy közé. Ez még akkor is igaz, ha a játékvezető minden lehetséges módon problémákat okozott a Barcának. A gránátvörös-kékek is megérdemlik viszont a dicséretet, tíz emberrel is elszántan küzdöttek, s nagyon jól játszottak. Néhányan egészen ritkán látható teljesítménnyel rukkoltak elő, nem az ő hibájuk, hogy mindez nem volt elég a továbbjutáshoz. Kupagyőztes tehát nem lesz a Barcelona, viszont jó esélye van a bajnoki címre, s bőven van ideje arra, hogy alaposan felkészüljön a Chelsea elleni Bajnokok Ligája szuperrangadóra.

FC Barcelona-Real Zaragoza: 2-1 (1-0)
Összesítéseben: 4-5
Barcelona, Camp Nou
56.200 néző
Vezette:
Rodríguez Santiago

FC Barcelona: Jorquera; Oleguer, Márquez (Sylvinho, 46), Puyol, Van Bronckhorst (Van Bommel, 79), Edmilson, Deco, Iniesta, Giuly (Larsson, 67), Ronaldinho és Messi.

Real Zaragoza: César; Ponzio, Alvaro, G.Milito, Toledo (Cuartero, 68), Oscar, Zapater (Generelo, 82), Celades (Movilla, 86), Cani, Ewerthon és D.Milito.

Gólok: 1-0, 42.p: Messi. 1-1, 66.p: Oscar. 2-1, 45+2.p: Larsson.

Sárga lapok: G. Milito (27), Alvaro (37), Ponzio (52), Edmílson (59), Zapater (71), Celades (76), Generelo (87) és Deco (90+3).
Kiállítva: Ronaldinho (38').

A mérkőzés legjobbja : Barcelona-fc értékelése szerint): Deco Anderson de Souza

Leo Messi legalább annyira megérdemelné a megtisztelő címet, mint Deco, de csak egyvalaki lehet a legjobb. Deco volt a Barcelona motorja, szinte minden támadásban szerepe volt, előkészítette Messi gólját, s Messivel együtt a hátán cipelte a megfogyatkozott Barcát.